Поддержать проект
menu
Проект Объединённой еврейской общины Украины
Жизнь общин08 Мая 2024, 13:44

Настав Рош Ходеш місяця Іяр 5784

Рош Ходеш Іяр
Фото Facebook: The Temple Institute

Настав перший день Рош Ходеш єврейського місяця Іяр 5784. Цей день цьогоріч припадає на добу з вечора 7 травня до сьогодні, 8 травня.

Новомісяччя Іяра завжди триває два дні, тому що попередній місяць Нісан завжди є повним, тобто складається з тридцяти днів, і тридцятий день Нісана стає першим днем ​​новомісяччя Іяра. Сам же Іяр завжди неповний і триває двадцять дев'ять днів.

Вважається, що саме в Іярі найкраще виліковуються хвороби, ніж в інші місяці, оскільки в Іярі євреї, що вийшли з Єгипту, почали отримувати ману. Місяцю Іяр відповідає сузір'я Тельця (на івриті — Бика), тварини, що харчується травою. В Ерец Ісраель Іяр — останній місяць року, коли бик може досхочу наїстися трави в полі, бо далі стає надто спекотно, і трава вигоряє (гарні газони та галявини у будь-яку пору року в сучасному Ізраїлі — результат великої людської праці та успіхів сучасних технологій).

Першого Іяра в єврейській історії сталося безліч важливих подій: саме 1 Іяра цар Соломон почав будувати Єрусалимський Храм. Цього ж дня через багато років, як розповідається в Книзі Езри, керівники єврейського народу, що повернулися з вавилонського вигнання, приступили до відновлення Єрусалимського Храму. В обох випадках сказано лише «у другому місяці» без вказівки дня. Це означає, що в обох випадках будівництво, безперечно, почалося 1-го числа другого місяця Іяра, який також називається «місяців Зів», тобто місяцем сяйва або місяцем бруньок, але найчастіше Тора називає просто другим місяцем, бо він слідує за Нісаном, першим місяцем року.

Також у новомісяччя Іяра в той рік, коли євреї вийшли з Єгипту, вони підійшли до Мари, де не було питної води, а лише гірка, і тоді Вс-вишній велів Моше кинути в гірку воду шмат гіркого дерева, і вода стала солодкою, і євреї дізналися, що немає ні гіркоти, ні солодощі, ні інших властивостей, що іманентно притаманні навколишньої реальності, але вони виявляються лише з волі Вс-вишнього. Тут же, в Марі, Вс-вишній відкрив євреям деякі частини Тори, у тому числі закони Шабату, закони про червону телицю та закони цивільного права.

Рівно через рік, також 1 Іяра, почався перший перепис єврейського народу, причому всі чоловіки були переписані від 12-річного віку та вище, а Левити — від одного місяця і старше. Також окремо були перераховані і всі первістки в народі Ізраїлю.

Другого Іяра — річниця народження Четвертого Любавицькго Ребе, рабі Шмуеля, відомого як Ребе Маараш. Цього року виповнюється 190 років від дня його народження.

18 Іяра — свято Лаг ба-Омер, 33 день рахунку Омера, день смерті великого праведника рабі Шимона бар Йохая, що розкрив прихований, внутрішній, сенс Тори та автора Книги Зогар, і день, коли припинили вмирати учні рабі Аківи. Цього року Лаг ба-Омер відзначатиметься 25-26 травня.

Крім цього, 4 Іяра відзначається Йом а-Зікарон, День пам'яті полеглих у війнах Ізраїлю та жертв терору.

5 Іяра — Йом Ацмаут, День проголошення незалежності сучасної Держави Ізраїль;

28 Іяра — День Єрусалима, встановлений на честь об'єднання столиці Ізраїлю, що відбулося під час Шестиденної війни 1967 року.

Подпишитесь на рассылку

Получайте самые важные еврейские новости каждую неделю