Поддержать проект
menu
Проект Объединённой еврейской общины Украины
Общество27 Июня 2024, 13:34

Музей Амстердама поверне картину Матісса спадкоємцям єврейської родини

анрі матісс, одаліска
Анрі Матісс «Одаліска» / Фото newsru.co.il

Нідерландський комітет з реституцій опублікував обов'язкове виконання рішення про повернення картини Анрі Матісса «Одаліска» правонаступникам Альберта Штерна. З 1941 року твір був у колекції «Стеделейкмюсеума», що належить муніципалітету Амстердама.

За результатами дослідження комітет дійшов висновку, що продаж картини був пов'язаний з діями окупаційної влади проти євреїв і був викликаний «прагненням до самозбереження». Після приходу до влади нацистів у 1933 році Альберт Штерн, власник текстильної мануфактури в Берліні, і його родина зазнали переслідувань через єврейське походження, поступово позбавляючись майна та засобів для існування. У 1936-37 роках сім'я емігрувала до Нідерландів і неодноразово намагалася втекти з країни. Їхнє становище погіршилося настільки, що їм довелося продавати своє майно.

За допомогою Ліві Бангми, з яким у родини Штерн були ділові та особисті зв'язки, картину було продано «Стеделейкмюсеуму» 19 липня 1941 року. Оскільки сім'ї були потрібні гроші для втечі, комітет ухвалив, що це була вимушена втрата майна, пов'язана з діями нацистського режиму. Декілька спроб Штернів втекти закінчилися невдачею, і вони були депортовані в різні табори смерті. Альберт Штерн загинув у таборі у січні 1945 року. Його дружина вижила і після війни емігрувала до Великобританії.

Страждання, заподіяні єврейським громадянам під час Другої світової війни, безпрецедентні та незворотні. У них відібрали майно, права, гідність і в багатьох випадках — життя. Наскільки це можливо, ми, як суспільство, несемо моральне зобов'язання діяти відповідно. Повернення творів мистецтва, таких як картина «Одаліска», має величезне значення для жертв і визнання заподіяної ним несправедливості.

Подпишитесь на рассылку

Получайте самые важные еврейские новости каждую неделю