Поддержать проект
menu
Проект Объединённой еврейской общины Украины
Общество08 Июля 2024, 18:42

Пам'ятним знаком позначено єврейський цвинтар у Вчорайше Житомирської області

єврейське кладовище, вчорайше
Фото Facebook: Виталий Камозин

Єврейське кладовище у селі Вчорайше (Житомирська область) було позначене пам’ятним знаком.

Про це повідомив у Facebook Віталій Камозін, операційний директор Об’єднаної єврейської общини України.

Найімовірніше, єврейське населення у селі Вчорайше жило ще до 1648 року, проте його чисельність оцінити важко через відсутність писемних джерел. Перша згадка у документах відноситься до 1775 року, тоді тут проживало лише 20 євреїв.

У 1818 році Вчорайше стає містечком, а перша синагога «Бейс Мідраш» відкривається тут у 1820 році, друга наприкінці 1850-х — «Великий Бейт Мідраш», тоді ж громада чисельністю 828 осіб отримала автономність від Паволочського кагалу.

До кінця століття єврейське населення становило 1108 осіб (33% від загального населення містечка), більшість лавок та мануфактур належали членам громади.

У 1919-1920 роках громада пережила шість погромів та епідемію тифу. У 1926 радянською владою створено єврейську селищну раду, ще функціонувала школа з навчанням на ідиші.

Напередодні Голокосту чисельність громади становила 494 особи, а 1 травня 1942 року нацистами було знищено 300 євреїв.

У 1994 році Яд ва-Шем удостоїв званням «Праведник народів світу» мешканку сусіднього села Мала Чернявка Катерину Лисюк, яка під час війни врятувала двох єврейських дівчаток, які змогли втекти з гетто Вчорайше — Марію та Соню Столяр. Інші члени сім'ї Столяр були страчені.

На цвинтарі збереглося близько 70 мацев, більшість старих надгробків вкрадено. Найстаріше збережене — 1906 року, останнє поховання відбулося у 1999 році. Частина цвинтаря використовується під сінокіс.

Пам'ятний знак встановлено Єврейською громадою Бердичева спільно з Об'єднаною єврейською общиною України.

Організацією встановлення займався директор Єврейської громади Бердичева Геннадій Кислюк, а краєзнавець Павло Зельдіч допоміг у підготовці матеріалу.

Цдака — основа мира

Пожертвуйте на деятельность

Объединённой еврейской

общины Украины

Поддержать