Поддержать проект
menu
Проект Объединённой еврейской общины Украины
Общество13 Ноября 2023, 13:28

У Берестечку знайшли 100-річну плиту з написом на івриті та єврейський ґудзик у старій будівлі

євреї, Берестечко
Металева плита з написами на івриті, знайдена у Берестечку / Фото suspilne.media

У Берестечку (Волинська область) виявили невелику металеву плиту з написом на івриті. Також неподалік місця знахідки під час господарських робіт ще знайшли єврейський ґудзик.

Єврейський ґудзик було знайдено на території колишнього гетто, що біля музею і Будинку культури у Берестечку. Йому, ймовірно, вже 100 років. Він зроблений зі скла та має перламутровий наліт.

євреї, Берестечко

Плиту знайшли під час демонтажу стіни в старій будівлі біля Свято-Духівського храму ПЦУ, раніше, під час нацистської окупації, тут розташовувався німецький госпіталь.

Директор Берестечківського народного історичного музею Олег Дергай заявив, що плиті орієнтовно 100 років. Він розповів, що її було демонтано вандальним методом, і ті, хто це зробив, не переслідували мету збереження її цілісності (про це свідчить зарубка від сокири чи іншого інструмента).

Металева плита виготовлена зі сплаву трьох металів, серед яких свинець і цинк. Вона важить 4,6 кілограма, а розміри — орієнтовно 40х30 сантиметрів. Текст з лицьового боку дошки був посріблений, а дві зірки Давида зверху були позолочені.

Спочатку написів не було видно, адже дошка була заліплена глиною, але після того, як її відквасити в спеціальній ванночці без застосування хімії, відмили щіткою з водою, стало видно такий текст:

Вітаємо членів шкільної ради із завершенням спорудження будинку. Нехай ваші сили зміцняться та збільшаться. Берестечко. 1924 рік, учні.

З припущенням Олега Дергая, плита могла висіти на будівлі школи.

Єврейська громада Берестечка до приходу нацистів мала чотири синагоги: дві хасидських та дві простих, але приміщення школи, де б могла висіти ця плита, не збереглася.

Плита наразі знаходиться в основній експозиції Берестечківського народного історичного музею та доступна для огляду відвідувачами.

Цдака — основа мира

Пожертвуйте на деятельность

Объединённой еврейской

общины Украины

Поддержать