Поддержать проект
menu
Проект Объединённой еврейской общины Украины
Общество11 Ноября 2023, 17:11

У Богуславі відкрили виставку про старовинні синагоги і забуте єврейське життя міста

Синагоги Богуслава — забута історія, виставка, богуслав, євреї
Фото Facebook: ГО "Навколо Нас. UA"

У Богуславі (Київська область) відкрили виставку під назвою «Синагоги Богуслава — забута історія».

Виставка є частиною проєкту «Релігійні громади старого Богуслава», вона створена ГО «Навколо Нас. Ua».

Експозиція розташована у найстарішому будинку Богуслава — кам’яниці 1726 року побудови. Вона ж — єврейський хедер, тобто початкова школа.

У кінці ХІХ століття кам’яницею володів місцевий підприємець, заможний єврей Файнзільберг. І саме в цей час у Богуславі жила відома українська письменниця Марко Вовчок, молодший син (а насправді — онук!) якої запам’ятав старий Богуслав, Файнзільберга і кам’яницю на вулиці Поштовій (нині — Шевченка) такими:

Головною вулицею можна було їхати з великим ризиком, бо величезні гранітні каменюки випирали просто з ґрунту на загибель всім возам та бричкам… Про бокові вулички годі й говорити — то були справжні лабіринти, де з великими труднощами можна пройти через болото і грязюку. На все містечко була лише одна двоповерхова кам’яниця місцевого багатія Файнзільберга, а решта будинків були з глини. На околиці містечка жили так звані міщани-українці. Тут вже були біленькі, чепурненькі хатки з вишневими садочками. Містечко мало святочний вигляд лише у п’ятницю ввечері, коли на шабат у кожній єврейській домівці запалювалися свічки. Тоді Богуслав був, мов ілюмінований. Оживав також Богуслав під час ярмарків, на які приїжджали селяни з усіх навколишніх сіл.

Місто було рідним і для письменника Шолома-Алейхема, який жив тут у 1870-х та колоритно описав богуславський мультикультурний базар, поблизу якого і стоїть кам’яниця:

Минувши цвинтар, в'їхали прямо на «торжище» — щось на кшталт базару чи ярмарку, де все змішалося в купу: селяни, коні, корови, свині, цигани, вози, колеса, хомути та різні євреї: євреї-кушніри, євреї-шапошники з красним товаром, з булками, з бубликами, з пряниками, з яблучним квасом, з чим тільки побажаєте. А баб! Баби з кошиками, баби з яблуками, баби з птицею, баби зі смаженою рибою і просто так баби. І всі вони галасують, верещать, тріщать... А коні, корови і свині їм допомагають. Сліпці співають і грають на лірах. Оглухнути можна! Пил стоїть такий, що важко розгледіти один одного, а від запахів можна задихнутися.

У другій половині 20 століття євреї становили понад 65% місцевих жителів, тобто 7500 осіб. На жаль, жоден з 16 синагог, які вони відвідували (синагога та 15 молитовень при ремісничих цехах), не збереглася до нашого часу.

Але старовинні фотографії єврейського життя Богуслава експонуються в рамках виставки. На них — богуславські євреї зламу кінця 19 і початку 20 століть, богуславська синагога після руйнування, кам’яниця.

Цдака — основа мира

Пожертвуйте на деятельность

Объединённой еврейской

общины Украины

Поддержать